Egyszer már írtam a DNS cache -ről, úgyhogy most itt az ideje továbblépni, jöhet a DNS szerver. Ez is egy olyan dolog ami nélkül jól meg lehet lenni egy webszerveren, de azért néha mégis hasznos tud lenni. Ha például gyorsan kell egy aldomain (pl.: teszteléshez), akkor azt így a leggyorsabb megcsinálni.
A Tinydns installálása nem vészes dolog, ugyhogy itt most inkább a miértekkel és a hogyanokkal foglalkozom. Tehát miért pont Tinydns?
Hát mert még mindig jó :) De tényleg megírása óta se bug fix, se semmi probléma, csak teszi a dolgát. A legutóbbi (?) DNS sebezhetőségben majdnem az összes DNS szerver érintett volt, de a Tinydns persze nem.
Mi az ami ellene szól? Általában azok akik BIND -et használtak valamiért nem csípik. Ezt pontosan nem tudom miért, de valószinüleg más a logikája a programnak. Annak aki ezen kezdi el tanulni a DNS szerver mesterséget, annak garantáltan nem lesz vele baja.
Hogyan működik a DNS szerver?
A tinydns szolgálja ki a DNS kéréseket UDP -n, így ö figyel a publikus interface -en (DNS cache a lokálison). Szükség van még egy másodlagos DNS szerverre, aki időnként tőlünk fogja leszedni a zónákat. Ezt a zóna transzfert az axfrdns program végzi aki TCP -n figyel szintén a publikus interface -en. Ebböl látszik, hogy be kell szerezni egy másodlagos DNS szervert. Ezt vagy valami (fizikailag) távoli ismerős vagy pedig a szolgáltató biztosíthatja.
Ha már futnak a szerverek akkor jön a zónák létrehozása. Példa zóna fájl van itt is. Ami lényeg az az, hogy .hu végű domain neveknél nem szabad megfeletkezni a postmaster@domain.hu email cím létrehozásáról. Ha elkészült a zóna és megcsináltuk belőle a data.cdb file akkor lehet tesztelni a regcheck -el. Itt jegyzem meg, hogy a tűzfalon a www.nic.hu és a hureg.nic.hu gépeket célszerű beengedni. Ezeket a gépeket és persze a másodlagos name szervereket fel kell venni az axfrdns konfigjába is (tcp.cdb).
Hát röviden ennyi. Amit érdemes jól megfontolni az a domanek elsődleges és másodlagos name szervereinek neve. Idővel ugyanis előfordulhat, hogy más gépre akarjuk költöztetni a zónákat, így olyan nevek kellenek amik jól "mozgathatók" lehetőleg anélkül, hogy a domain tulajdonosának kérni kéne bármit is a regisztrátorától.
Utolsó kommentek